NA SAMOTĚ

VIOLKA VONNÁ – Viola odorata

Vytrvalá bylina, vysoká do 10cm. Od konce zimy do časného léta kvete bílými nebo fialovými vonnými květy. Srdcovité listy jsou uspořádány v přízemní růžici, ze které vyrůstají květy na dlouhách stoncích. Prosperují nejlépe na středně těžkých, úrodných půdách, pokud možno v polostínu. Květy violky vonné jsou používány v kandované podobě pro zdobení koláčů, pudinků, zmrzlin apod.

Jsou také používány k výrobě směsí vonných látek, květinových voňavek a parfémů. Oddenek se používá jako výborný prostředek k usnadnění vykašlávání, užívaný k léčení mnoha respiračních chorob, jako jsou bronchitida, kašel, černý kašel, nachlazení. Má také čistící účinky a je používán jako prostředek proti kocovině. Velké dávky mají emetické a projímavé účinky. Listy přikládané ve formě teplých obkladů tiší bolest a přikládají se na rozpraskané prsní bradavky. Také se říká, že jsou účinné při léčbě zhoubných i mezhoubných nádorů. Květy mají mírně sedativní účinky a pomáhají při stavech úzkosti a nespavosti.

Pokud vás trápí nečistá pleť s vyrážkami a ekzémy, sáhněte po fialce. Pomáhá prý i proti lišejům a snižuje četnost výskutu oparů. Působí jemně, takže jí můžeme vařit i dětem při kožních potížích.

Čaj proti vyrážkám: V šálku přelijeme 2 lžičky sušené natě čtvrt litrem vody. Pijeme dva šálky denně. Pro děti dáváme jen 1 lžičku na šálek vody. Tento čaj se nedá pít dlouhodobě. 

Fialková voda: Hrst květů zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Používáme při omývání pleti. 

Fialkový olej: Do 250 ml olivového oleje přidáme hrst květů a necháme týden vyluhovat. Poté přecedíme, květy vymačkáme a olej slijeme do tmavé skleničky.