NA SAMOTĚ
VITÁNIE SNODÁRNÁ „AŠVAGANDÁ – INDICKÝ ŽENŠEN“

Withania somnifera

   

Nízká, bohatě větvená bylina rostoucí v suchých oblastech Indie a Afriky dorůstá výšky okolo 50 až 100 cm, může však dosáhnout i 2 m. Do Evropy se dostala v 16. st.

Vitánie je starou ajurvédskou rostlinou, říká se jí „indický ženšen“. Asyřané jí nazávali „červený korál“ a užívali ji jako vykuřovadlo a narkotikum, znali ji v Egyptě, v Indii je součástí nápojů lásky.

Vitánie patří mezi nejcennější rostliny fototerapie (léčení rostlinami). Patří do čeledi lilkovitých, má kůlovitý rozvětvený kořen 20 – 25 cm dlouhý, hnědožluté až šedožluté barvy. Stonek je vzpřímený, rozvětvený s větvemi šedě plstnatými. Listy vstřícné, krátce řapíkaté, až 12 cm dlouhé. Oboupohlavé květy jsou drobné, žlutavě zelené, uspořádané po 4 – 6 do hustých úžlabních hroznů. Plod je kulovitá lesklá bobule o průměru 4 – 6 mm, žlutooranžové barvy, která je uzavřena v nafouklém kalichu. Plod obsahuje drobná světlá semena.

Sklízejí se především kořeny, ale i listy a používají se zejména v sušeném stavu.

Vitánie má povzbuzující účinky, napomáhá odolnosti proti stresu, úzkostem a depresím, zlepšuje paměť a dodává organismu energii. Zlepšuje prokrvení pánve, tím zvyšuje plodnost a má afrodiziakální účinky pro obě pohlaví. Vhodné je užívání ve starším věku a po nemoci. Připravuje se nálev z listů nebo odvar z kořene.

Odvar z kořene: 1 lžička sušeného kořene vitánie, 250 ml vody.

Rozdrcený kořen vložíme do vody, přivedeme k varu a vaříme asi 20 minut, scedíme a pijeme jeden šálek 2x denně.

Umístění: slunné, plné slunce, snáší sucho i sluneční úpal, ve velkých nádobách s důkladnou drenáží

Půda: písčitá až kamenitá, suchá, propustná, snáší i chudší půdy

Zálivka: při pěstování venku není potřeba, v nádobě zaléváme zřídka a málo, nesnáší přemokření. Hnojíme rohovinou přimíchanou k zemině při výsadbě a přesazování.

Přezimování: není mrazuvzdorná, pěstuje se jako letnička nebo v nádobě přezimujeme v domě v chladném prostoru, 6 – 8 °C.

Výsev: semena vyséváme koncem března za oknem, klíčí při pokojové teplotě. Výsadba na záhon po květnových mrazících.