NA SAMOTĚ
VRATIČ OBECNÝ – Tanacetum vulgare

Vratič je původem z Evropy a Asie a zdomácněl i jinde, například v Severní Americe. Anglický název Tansy pochází z řeckého anthanasia – nemravnost. Ve středověku se jím napouštěla tkanina, do níž se ukládaly mumie, aby byly uchráněny před červi.

Je to vytrvalá bylina, vysoká 90 cm, široká 30 až 60 cm i více. Kvete žlutými knoflíkovitými květy v pozdním létě. Aromatické lisy jsou hluboce vroubkované, zubaté a tmavě zelené.

PĚSTOVÁNÍ: Vratič musí být umístěn s ohledem na jeho poměrně rozpínavé kořeny. Vypadá velmi zajímavě na polozastíněných záhonech.

LÉKAŘSKÉ POUŽITÍ: Vratič mlže být použit zkušenými bylinkáři k vypuzení škrkavky a hlístů. Vratičový odvar se používá zevně k léčbě svrabu a jako obklad utišující bolest revmatických kloubů. POZOR – vratič používejte pouze pod dohledem lékaře. Je to silný prostředek vyvolávající menstruaci, proto nesmí být užíván během těhotenství. Užití nadměrné dávky vratičového oleje nebo odvaru může být smrtelné.

JINÉ POUŽITÍ: Vratičem potřete kožich svého psa nebo své kočky jako prevenci proti blechám. Listy zavěste v bytě jako odpuzovač much. Dejte sušené snítky rostliny pod koberec. Vyrobte si insekticidní repelentní sáčky. Poházejte nasekané listy a květy po bytě, abyste odpudili mravence a myši. Vyrábí se z něho žlutozelené barvivo.

MAGICKÁ UŽITÍ: Vratič je bylina nesmrtelnosti. Používá se k dekoraci a vkládá do rituálního kalicha.