NA SAMOTĚ
VRBOVKA MALOKVĚTÁ - Epilobium parviflorum 

Vrbovka malokvětá je vytrvalá rostlina, která dosahuje 50 - 150 cm. Stonky má přímé, v horní části rozvětvené, krátce chlupaté. Dolní listy jsou vstřícné a vyšší střídavé, přisedlé, vejčitě kopinaté, mělce chlupaté až plstnaté. Bledě fialové květy s průměrem asi 1 cm vyrůstají z úžlabí listů v řídkých hroznech.

SBĚR: Seřezáváme kvetoucí nať nebo jen její vrchní část, zejména na začátku kvetení před dozráváním semen. Suší se ve stínu, zavěšená v řídkých svazcích, v umělých podmínkách se suší při teplotě do 35 st. C.

ÚČINNÉ LÁTKY: Účinné látky vrbovky patří do skupiny flavonoidů a tříslovin. Flavonoidy jsou rostlinná barviva, účinná proti zánětům a křečím. Rozšiřují cévy a zvyšují vylučování moči a potu. Třísloviny účinkují zejména protizánětlivě a svíravě.

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Nejrozšířenější použití vrbovky je:

- při zvětšení prostaty a při nemocech močového ústrojí

- při potížích s trávicí soustavou

Stejně jako všechny močopudné rostliny i vrbovka snižuje vysoký krevní tlak a pomáhá organismu zbavovat se škodlivých látek. Již při prvních příznacích poruchy prostaty se mužům doporučuje pít preventivně čaj z vrbovky. Blahodárné účinky má i po operaci prostaty. Vrbovka má však léčivý vliv také na poruchy močového ústrojí u žen.

POUŽITÍ:

Čajová směs se připraví z natě vrbovky a natě zlatobýlu jako hlavních složek, z natě srdečníku obecného, vřesu, lnice a z květu hluchavky jako vedlejších složek. Dvě lžíce směsi se zalijí půl litrem vroucí vody a nechají se přikryté louhovat 15 minut. Po přecezení se čaj pije 2x denně, ráno a večer nalačno, minimálně hodinu před jídlem. Lze ho připravit i ze dvou lžic samotné sušené vrbovky a půl litru vroucí vody.

POZOR! Při potížích s prostatou je třeba vždy navštívit lékaře. Během užívání vrbovky je zakázáno pít alkoholické nápoje a kouřit.

Pěstujeme na vlhkém stanovišti, v těžké, hlinité půdě.

Vyséváme na volný záhon v dubnu až květnu, ráda se samovolně vysemeňuje.