NA SAMOTĚ
YZOP LÉKAŘSKÝ – Hyssopus officinalis

Yzop pochází z oblasti Středozemního moře, kde divoce roste na starých zídkách a suchých písčinách.

Jako zahradní květina se pěstuje už 600 let a dnes se proto nachází ve zplanělém stavu i jinde v Evropě. Byla to jedna z bylin, kterou si s sebou brali za moře američtí osadníci, kteří si z yzopu dělali čaj, bylinný tabák a používali ho jako antoseptikum.

Hodně se diskutovalo o tom, jestli je yzop lékařský tentýž yzop, o kterém se zmiňuje Bible. Někdo tvrdí, že biblický yzop byla ve skutečnosti dobromysl nebo saturejka. Dnes však převládá názor, že se skutečně jednalo o yzop, zejména proto, že na jeho listech byly objeveny porosty plísně, která produkuje penicilin. Ten mohl působit jako antibiotikum, když se malomocní vykoupali v yzopové lázni. Peršané používali destilovanou šťávu z yzopu jako pleťovou vodu, aby své kůži dodali jemnější barvu. Hippokrates doporučoval yzop na bolesti hrudníku a i dnešní bylinkáři yzop stále předepisují.

Částečně vždyzelená trvalka, vysoká cca 80cm, modré květy se objevují od léta do začátku podzimu, listy jsou tmavě zelené, aromatické.

PĚSTOVÁNÍ: Yzop je atraktivní roslinka, která poslední dobou znovu získává na popularitě. Roste na slunných místech, v propustné půdě. Všechny části yzopu krásně voní a jeho květy vypadají krásně, tak je zasaďte tak, aby jste na něj viděli a abyste o něj  občas zavadili. Květy přitahují včely a motýli, z těchto důvodů je yzop vhodná rostlina do živýcj plotů (sázíme jen 18cm od sebe). Časně na jaře tvarujte, aby se pěkně rozkošatil, kvetení podpoříte zaštipování odkvetlých částí. V létě trhejte mladé listy na sušení.

SPOLEČNÉ PŠSTOVÁNÍ: Yzop pěstujte poblíž zelí a kapusty – odpuzuje molice, a poblíž vinné révy, aby měla větší úrodu.

KUCHYŇSKÉ POUŽITÍ: Květy jsou velmi chutné zamíchané do salátů, listy pomáhají v malém množství trávení tučných jídel, ale mají pronikavou chuť, takže přidávejte s mírou. Hodí se na dochucení zvěřiny i jiného masa, polévak, dišených pokrmů a nádivek.

LÉKAŘSKÉ POUŽITÍ: Odvar z yzopu se užívá především na kašel, černý kašel, astma, bronchitidu a katary horních cest dýchacích.také se používá na záněty močových cest. Zevně se používá na podlitiny a popáleniny. Kdysi byl lidovým lékem na revmatismus. Yzop by se neměl používat v případě nervové iritability. Nedoporučuje se používat během těhotenství. Yzopový olej by se v aromaterapii neměl používat pro silně zesláblé pacienty, protože může vyvolat epileptické záchvaty.

Yzop se užívá často v kombinaci se šalvějí nebo jablečníkem, které mají podobné vlastnosti, při infekcích dýchacího traktu. Léčí chřipky, bolení v krku, plicní potíže, astma, chronickou bronchitidu, plyny, nadýmání. Zevně se aplikuje na modřiny, poranění, revmatismus.

MAGICKÁ UŽITÍ: Yzop byl posvátnou bylinou starých Řeků, kteří jím očišťovali posvátná místa. Lze ho pálit, nosit u sebe, použít k dekoraci. Svazkem bylin se „zametá” oltář před obřadem.

JINÉ POUŽITÍ: Odpradávna je yzop také velmi ceněnou medonosnou rostlinou. V potravinářském průmyslu slouží při výrobě různých směsí koření, žaludečních likérů. Popřípadě ho lze využít v parfumerii do kosmetických přípravků.