NA SAMOTĚ
ZBĚHOVEC PLAZIVÝ -  Ajuga reptans

Zběhovec plazivý je původem z kontinentální Evropy, ale roste i v Británii. Běžně se nachází v pahorkatinách, kde často roste na vlhkých polích, ve smíšených lesích i na loukách. Ke zběhovci se váže řada lidových pověr. Jedna z nich, totiž že květy zběhovce, přinesené domů, mohou způsobit požár domu, stále přežívá alespoň v jedné oblasti Německa.

Zběhovec plazivý je otužilá, stálezelená trvalka. V květu je vysoký asi 30 cm, rozpětí až 1 m – velmi dobře se rozrůstá. Modré květy se objevují od jara do léta. Okrouhlé listy jsou temně zelené s purpurovým nádechem. Právě tato forma má léčivé účinky.

PĚSTOVÁNÍ: Poroste dobře v jakékoliv půdě, která udržuje vláhu, na plném slunci, ale toleruje i dost hluboký stín. Přežije dokonce i v bahnité půdě u rybníka, v živém plotu nebo ve stínu lesa. Zběhovec vypadá příjemně, takže se dá použít jako dekorativní rostlina.

LÉKAŘSKÉ POUŽITÍ: Odvar ze sušených listů, vhozených do vařící vody, prý snižuje krevní tlak a zastavuje vnitřní krvácení. Dnes se zběhovec používá v homeopatii v nejrůznějších přípravcích, zvláště proti aftám.

KUCHYŇSKÉ POUŽITÍ: Mladé výhonky divokého zběhovce lze zamíchat do salátů, aby získaly jinou chuť.