NA SAMOTĚ
ZLATOBÝL KANADSKÝ – Solidago canadensis

Tato rostlina je široce rozšířena po celé Evropě a Severní Ameriky. Je běžná od nížin po hory. Nacházíme ji převážně tam, kde je půda bohatá na křemen. Její rodové jméno Solidago je odvozené od slova „solido“, které znamená „spojit se“ nebo „utvořit celek“. Váže se k hojivým vlastnostem připisovaným zlatobýlu.

Rostlina původně v Británii zvaná „heaten wound herb“ byla poprvé přivezena ze Středního Východu. Používali ji Saracénové a také ji pěstovali. Za času Tudorovců byla v Londýně dostupná pouze za cenu, jejíž výše odpovídala faktu, že zlatobýl byl pouze z dovozu. Gerarrg napsal: „Vzpomínám si na sušenou bylinku, která pocházela od někudy ze zámoří. Prodávala se v Bucklesbury v Londýně unce za půl koruny“. Dále pokračuje ve svém líčení, že když se objevili divoce rostoucí v Hampsteadském lese, nikdo už nechtěl platit takové peníze za unci. Pocit tehdejších bylinkářů potvrdilo staré anglické přísloví: „Zdaleka přineseno a drahé – nejlepší koupě pro dámy“. Od Culpepera víme zhruba ze stejné doby, že zlatobýl se používal k upevnění vypadávajících zubů a jako lék na ledvinové kameny (používá se stále). 

Pěstování: Je to atraktivní rostlina a pěstuje se jako užitečná pozdně kvetoucí ozdoba. Je ideální jako rostlinná hranice, protože se rychle rozrůstá a tvoří skupiny. V pozdním létě záplava jasně žlutých květů pokrývá rozvětvený stonek mezi ostře zašpičatělými našedivělými listy. Dává přednost otevřené poloze a nepříliš bohaté, dobře odvodněné půdě. Snáší slunce, polostín i stín, a protože je to divoce rostoucí rostlina, dokáže se přizpůsobit chudým půdám zatravněných ploch. 

Lékařské použití: Zlatobýl se používá v případech ledvinových a močových infekcí, kamenů a katrů. Svými pročišťovacími vlastnostmi pomáhá také zmírnit bolesti zad způsobené ledvinovými problémy. Používá se také při léčbě artritidy. Studený obklad je dobrý na čerstvé rány kvůli svým protizánětlivým vlastnostem. Solidago odorata se používá jako svírající prostředek a uklidňovalo. Čaj ze sušených květů a listů je aromatický nápoj a může se používat k zlepšení chuti jiných lékařských preparátů. Američtí Indiáni používali lotion z květů zlatobýlu na včelí žihadla.